Dárkio.cz : tipy na nejlepší dárky
Dobré odpoledne, je pátek 21. 6. 2024, 13 : 12 Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka
Vybírání dárků je zábava!
Zaregistrujte a už nikdy nezapomenete
na žádné narozeniny či výročí.
Vše vám připomeneme!
darkoviny.cz

Den svatého Patrika

Na 17. březen každý rok připadá Den svatého Patrika, patrona Irska. Odkud tento svátek pochází a jakým způsobem se dnes slaví?


Dle tradované legendy se svatý Patrik narodil kolem roku 385 v západní Anglii. Když bylo Patrikovi 16 let, přepadli irští piráti statek jeho otce na pobřeží, odvlekli mnoho zajatců včetně Patrika a prodali je jako otroky do Irska. V zajetí se v Patrikovi probudila hluboká víra a intenzivně se modlil. Naučil se tu dokonale irsky a poznal irské obyčeje a způsob života. Po šesti letech se mu podařilo uprchnout domů, ale dlouho se zde nezdržel, protože měl sen, v němž ho hlasy Irů vyzývaly, aby se vrátil do Irska jako misionář. Byl vysvěcen na kněze a brzy i na biskupa. Odebral se na pouť do Říma, kde dostal od papeže sv. Celestina pověření k hlásání evangelia v Irsku.


Roku 432 začal sv. Patrik procházet Irsko křížem krážem a všude s apoštolskou horlivostí hlásal slovo Boží. Patrik údajně pokřtil na 120 tisíc lidí, založil kolem 300 kostelů a za poměrně krátkou dobu asi 30 let jeho působení se stalo prakticky celé Irsko křesťanským.


Sv. Patrik je slavný hlavně kvůli legendě, podle které vyhnal z Irska všechny hady. Tato legenda trochu ztrácí sílu, když si uvědomíme, že v Irsku pravděpodobně nikdy hadi ani nežili. Avšak jako v mnoha pohanských náboženstvích i zde hadí symbolika existovala. Víra ve vyhnání hadů z Irska může být tedy chápána spíše jako symbolický projev vyhnání pohanství ze země.


Smrt sv. Patrika není jasná. Podle jednoho zdroje měl Patrik zemřít 17. března r. 460 n.l. při Saulu, v irském Downpatricku. Proto také svátek sv. Patrika připadá na 17. březen.


Den sv. Patrika dnes

Jako státní svátek je den sv. Patrika uznáván v Irské republice, na ostrově Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador. Nicméně oblibě se těší i v dalších zemích, přestože v nich nemá statut státního svátku, zejména v USA, Austrálii a Kanadě, kde jsou početné Irské komunity. V poslední době si získává oblibu i v Evropě.

Den sv. Patrika lidé slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva nebo whiskey. Protože je symbolem svatého Patrika zelený trojlístek, lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv. Všeobecně je pak pro svatého Patrika (i Irsko obecně) typická zelená barva, což se v praxi projevuje zejména nošením zeleného oblečení nebo konzumací zeleného jídla.

29.03.2011
Odeslat link na tento článek známemu ...
Váš e-mail:
Vaše jméno:
E-mail příjemce
Předmět zprávy
Vaše zpráva
Hodnocení návštěvníků ( 2 )
... hodnotim ...
   
Diskuse k dárku
Vložit nový Příspěvků (1) Účastníků (1) od 29.03.2011
Den svatého Patrika
Na 17. březen každý rok připadá Den svatého Patrika, patrona Irska. Odkud tento svátek pochází a jakým způsobem se dnes slaví? Dle tradované legendy se svatý Patrik narodil kolem roku 385 v západní Anglii. Když bylo Patrikovi 16 let, přepadli irští piráti statek jeho otce na pobřeží, odvlekli mnoho zajatců ...
Vložení nového příspěvku do diskuse ...
Váš e-mail: Vaše jméno:
Titulek příspěvku
Vaše zpráva
  Opiš kód:  
Vladislava
děkuji
velice zajimavý članek. nevěděla jsem, že je to státní svátek!
2013-03-15 11:24:10