Dárkio.cz : tipy na nejlepší dárky
Dobré odpoledne, je pátek 21. 6. 2024, 13 : 22 Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka
Vybírání dárků je zábava!
Zaregistrujte a už nikdy nezapomenete
na žádné narozeniny či výročí.
Vše vám připomeneme!
darkoviny.cz

Vánoční tradice

Vánoční tradice jsou od Vánoc neoddělitelné, protože právě tyto tradice dělají „Vánoce Vánocemi“. Ty nejznámější z tradic kolikráte provádíme, aniž bychom je vědomě ctili – tak hluboce zažité jsou. Vedle těchto tradic však existuje i řada jiných, z nichž některé jsou dnes již téměř zapomenuty. Pojďme si některé vánoční tradice představit.


Vánoční stromek

Tradice, která je doslova symbolem Vánoc, se rozšířila z Německa. Vánoční stromek symbolizuje ochranitelský prvek.

První záznamy o vánočním stromku pocházejí z druhé poloviny 16. století, kde byl vánoční stromek nejprve k nalezení v cechovních a řemeslnických domech. V soukromých prostorách se začal objevovat v 17. století a do světa se posléze rozšířil v 19. století.

V českých zemích se vánoční stromky začaly rozšiřovat od 40. let 19. století, zejména v bohatých měšťanských rodinách. Ve venkovských staveních se tradice vánočního stromku rozšířila až po první světové válce, kdy stromek nahradil do té doby užívanou ozdobenou smrkovou či jedlovou větev.

 

Vánoční kapr

Vánoční tradice, patřící k těm mladším, přesto však hluboce vrytým v povědomí lidí. Ryby, které byly dříve spíše vzácností, se začaly na štědrovečerních stolech objevovat na začátku 19. století, z počátku především v zámožných rodinách a v rybníkářských oblastech. Tradiční štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem.


Kapří šupina pod talířem

Tradice štědrovečerního kapra se pojí s tradicí rybích šupin. Ty by měly údajně přinášet peníze, proto se dle tradice při štědrovečerní večeři pokládají rybí šupiny pod talíř, aby strávníkovi přinášely dostatek peněz po celý rok. Jako pojistku si někteří dávají jednu šupinu pro jistotu i do peněženky.

 

Zlaté prasátko

Tato vánoční tradice vychází z přísného štědrovečerního půstu a je určená především dětem. Aby jim půst při čekání na večeři co nejrychleji utekl, jsou motivovány slibem, že pokud se do večera opravdu postí, uvidí zlaté prasátko. Děti, které mají dostatečnou představivost, pak na stěně vedle svítícího stromečku opravdu mohou spatřit odlesk připomínající trochu prasátko.

 

Házení střevícem

Tato vánoční tradice spočívá v tomto, že svobodná dívka hodí střevíc přes hlavu a pokud tento po dopadu směřuje špičkou ke dveřím, dívka se jistě brzy provdá a odejde z domova. V opačném případě zůstane minimálně do příštích Vánoc doma.

Tradice házení střevícem je však založená na předpokladu, že všechny svobodné dívky touží po brzkých vdavkách, což již není zcela aktuální vzhledem k současným ženským emancipačním trendům. Je proto nasnadě, že tato tradice bude v budoucnu pravděpodobně upadat do zapomnění.

 

Krájení jablka

Vánoční tradice, kterou zdaleka ne každý praktikuje, ale naprostá většina z nás ji zná. Po štědrovečerní večeři se rozkrojí kolmo na stopku jedno jablko. Pokud se uvnitř objeví jádřinec ve tvaru hvězdičky, můžete se těšit na rok plný štěstí a zdraví. Pokud místo hvězdičky objevíte křížek, nevěstí to nic dobrého, většinou příchod smrti. To už je lepší zjistit, že je jablko červivé – to ohlašuje dle tradice "jen" nemoc.

10.10.2010
Odeslat link na tento článek známemu ...
Váš e-mail:
Vaše jméno:
E-mail příjemce
Předmět zprávy
Vaše zpráva
Hodnocení návštěvníků ( 10 )
... hodnotim ...
   
Diskuse k dárku
Vložit nový Příspěvků (0) Účastníků (0) od 10.10.2010
Vánoční tradice
Vánoční tradice jsou od Vánoc neoddělitelné, protože právě tyto tradice dělají „Vánoce Vánocemi“. Ty nejznámější z tradic kolikráte provádíme, aniž bychom je vědomě ctili – tak hluboce zažité jsou. Vedle těchto tradic však existuje i řada jiných, z nichž některé jsou dnes již téměř zapomenuty. Pojďme si některé vánoční ...
Vložení nového příspěvku do diskuse ...
Váš e-mail: Vaše jméno:
Titulek příspěvku
Vaše zpráva
  Opiš kód: