Svátek MDŽ byl poprvé v moderní podobě slaven v roce 1911 v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA a usiloval o volební právo žen. Od roku 1975 je pak připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Pokud se dnes píše o MDŽ, většinou se neopomene zdůraznit, že tento den není žádným uměle vyrobeným svátkem minulého režimu a že dokonce pochází z USA. Americký původ MDŽ je pravdivý, nicméně tvrzení, že nejde o svátek umělý socialistický by se dalo rozporovat.
Začátkem 20. století se na popud Socialistické strany Ameriky se konaly v USA demonstrace žen, tradičně o nedělích, 8. března 1908 se pak konalo velké shromáždění za volební právo žen. Zde lze hledat prvopočátky celého svátku.
V srpnu 1910 poté na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, upomínajícího sílu a nezávislost žen, tehdy ještě bez určení pevného data.
Datum 8. března se ustavilo až po 1. světové válce. Historickou souvislostí je v tomto případě rozehnaná velká demonstrace ruských žen a dívek v Petrohradě, které žily v bídě a hladu, zatímco jejich mužští příbuzní byli na frontě.
Svátek MDŽ se ve světě rychle rozšířil,
jeho obsah kolísal dle místa oslav od politického a feministického
protestu po socialistickou obdobu Svátku matek.
Dneska máme 8. březen,
to je přece
Den všech žen.
Svátek je teď pohaněný,
i když k tomu
důvod není!
Dříve všichni muži měli
karafiát s
bonboškou
a při tom si přiťukali
velmi dobrou
„slivoškou”.
Ke Dni žen blahopřeje
Moje milá maminko,
našla jsem ti
semínko.
A jestli ho zasadíš,
vyroste ti petrklíč.
A
jestli se starat budeš,
zalévat a pohnojovat,
vyroste ti z
jara hned,
budeme se radovat.
Jsi jako růže,
co mít ráda se
může,
ale milovat se musí,
posílám sladké pusy.
Miluju
tě.
Krásný Den žen.
|
Vložit nový | Příspěvků (0) | Účastníků (0) | od 08.03.2011 |