Dárkio.cz : tipy na nejlepší dárky
Dobré poledne, je pátek 21. 6. 2024, 12 : 24 Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka
Vybírání dárků je zábava!
Zaregistrujte a už nikdy nezapomenete
na žádné narozeniny či výročí.
Vše vám připomeneme!
darkoviny.cz

Halloween - předvečer svátku všech svatých

Halloween je dnes v naší republice vnímán především pejorativně jako americký svátek, který se ziskuchtiví obchodníci s dýněmi snaží pokoutně naimportovat i do našich zeměpisných končin. Jaké je však skutečné historické pozadí Halloweenu?

Halloween původně vychází z pohanského svátku Samhain. Tento keltský svátek se slavil z noci 31. října na 1. listopadu. Kelty byl považován za začátek nového roku. V tuto dobu se prý duše zemřelých vrací zpět na zem a naopak živí mohou navštívit podsvětí. Když byla keltská území dobyta Římany, začaly se keltské a římské zvyky vzájemně prolínat. Během středověku významně narůstal vliv katolické církve. Ta se snažila odstranit pohanství - tudíž i pohanské svátky a zvyky.


Papež Bonifác IV. pro tyto účely vytvořil svátek Všech svatých (anglicky All Hallows´ Day z něhož později vzniká název Halloween). V tento svátek se lidé oblékali do starého oblečení a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy, prostírali jídlo u stolu pro zesnulé příbuzné, neboť dveře na tento svět jsou mrtvým v období Samhainu dokořán otevřeny a konečně, zapalovali za oknem svíčky, které často vkládaly do řepy, aby bloudícím mrtvým duším svítily na cestu. Některé zvyky zmizely, jiné přetrvaly, jen se časem částečně pozměnily. Jedním takovým příkladem za všechny je právě vkládání svíček do řepy, které dnes známe jako halloweenskou dýni. Když přišli imigranti z Irska do Anglie, byli zvyklí vyřezávat lucerničky z červené řepy, brambor a tuřínu. Tuřín nebyl v Americe tolik dostupný, proto se začaly lampičky vyřezávat z dýně.


Dnes slaví Halloween především obyvatelé anglicky mluvících zemí. Za halloweenské symboly se považují kočky, dýně, čarodějnice, sovy, netopýři, košťata, oheň, duchové, kostlivci, různá monstra a podobně. S Halloweenem se pojí některé známé hry, například lovení jablek z kádě naplněné vodou jen za pomoci úst.


Děti se převlékají do strašidelných kostýmů, chodí od domu k domu se slovy Trick or Treat (škodolibost nebo odměna). Obyvatelé domu „neví“, zda jim u prahu stojí skutečný či falešný duch, čarodějnice nebo skřítek, raději tedy dají sladkost. Kdo by chtěl riskovat zlobu těchto bytostí a odmítne odměnu dát, může se těšit na skutečnou neplechu.


Obyvatelé našich zeměpisných končin dávají přednost Dušičkám a Halloween vnímají spíše jako cosi exotického. To vám ovšem nemusí bránit popřát všem pěkného Halloweena..

30.10.2009
Odeslat link na tento článek známemu ...
Váš e-mail:
Vaše jméno:
E-mail příjemce
Předmět zprávy
Vaše zpráva
Hodnocení návštěvníků ( 8 )
... hodnotim ...
   
Diskuse k dárku
Vložit nový Příspěvků (0) Účastníků (0) od 30.10.2009
Halloween - předvečer svátku všech svatých
Halloween je dnes v naší republice vnímán především pejorativně jako americký svátek, který se ziskuchtiví obchodníci s dýněmi snaží pokoutně naimportovat i do našich zeměpisných končin. Jaké je však skutečné historické pozadí Halloweenu? Halloween původně vychází z pohans ...
Vložení nového příspěvku do diskuse ...
Váš e-mail: Vaše jméno:
Titulek příspěvku
Vaše zpráva
  Opiš kód: