Svátky oslavující mateřství bychom mohli nalézt již u starých kultur Řeků a Římanů, ale historie moderního pojetí Dne matek se píše přibližně 100 let. 28. února 1909 se v Americe poprvé slavil Mezinárodní den žen a přibližně ve stejné době začala Anna Jarvisová svoji kampaň za popularizaci Dne matek.
Anna Jarvisová se narodila v roce 1864 v americké Západní Virginii a je bezespornou zakladatelkou svátku Dne matek. Její vlastní matka zemřela v roce 1905. O dva roky později Anna postavila své matce pomník a posléze se začala zasazovat o Den matek jako o všeobecně uznávaný svátek.
V roce 1912 Anna registrovala ochranné známky na frázi „druhá květnová neděle“ a „Den matek“ a založila Mezinárodní asociaci Dne matek. Roku 1914 Anna uspěla a Den matek se stal národním svátkem. Den matek se postupně rozšířil do celého světa. Nejčastěji se slaví právě druhou květnovou neděli, ale v některých zemích se datum pozměnilo vzhledem k již existujícím svátkům obdobného charakteru. Např. ve Velké Británii se slaví čtvrtou neděli Postní doby (letos to bylo 14. března), v Polsku je naopak datum stanoveno pevně na 26. května. Celkem existuje téměř 30 různých kalendářních dat (pevných či proměnlivých), podle kterých je svátek slaven.
Zajímavý je běh událostí, který se začal okolo svátku dít po jeho oficiálním ustavení. Den matek je dnes v USA jedním z komerčně nejvýznamnějších svátků (tržby z květin, dárků a pohlednic se počítají každoročně na miliardy dolarů) a jeho komercializace nabrala již ve 20. letech minulého století takové rozměry, že se to jeho zakladatelce přestalo líbit. Anna Jarvisová postupně zahořkla, zvláště když viděla, že původní význam svátku se pod tlakem obchodního využití začíná zcela ztrácet, vadilo jí například to, že spousta lidí darovala svým matkám předtištěné pohlednice, místo toho, aby přání napsali sami.
Zakladatelka Dne matek pak paradoxně zasvětila zbytek života boje se svým vlastním svátkem, byla dokonce zatčena za narušování klidu při oslavách svátku v roce 1948, když protestovala proti komercializaci Den matek. Později údajně prohlásila, kéž by svátek nikdy nezaložila, protože se vymknul kontrole. Na boj s Dnem matek se svojí sestrou Ellsinorou postupně utratila celé rodinné dědictví a 24. listopadu 1948 zemřela v chudobě.
V České republice je Den matek spíše okrajovým svátkem a rozhodně se netěší všeobecné oblibě. Statistiky udávají, že tržby z květin pro Mezinárodní den žen každoročně převyšují tržby z květin pro Den matek. I přesto však jistě každou ženu potěší, pokud uvidí, že si na ni její děti vzpomněly a daly si tu práci s vybráním a zakoupením či dokonce vlastoručním vyrobením nějakého, byť sebedrobnějšího dárku. Pokud hodláte tuto neděli udělat svojí mamince radost, přinášíme vám ve sloupci vpravo několik tipů na originální dárky.
P.S.: Zajímavostí je také česká transkripce tohoto svátku, který je do češtiny přepisován jako Den matek (v množném čísle), přestože původní anglický název se vyjadřuje v čísle jednotném – Den matky („Mother´s Day“, nikoli „Mothers´ Day“).
P.P.S.: Genderový protějšek – Den otců – jsme již v minulosti představili.
|
Vložit nový | Příspěvků (0) | Účastníků (0) | od 22.04.2011 |